Jurij Šeniavskij

Mikalojus Konstantinas Čiurlionis ir Sankt Peterburgas

„Sankt Peterburge žino ir mėgsta M. K. Čiurlionio kūrybą. Tuo galima įsitikinti kiekvieną kartą, lankantis Sankt Peterburge. Žinoma, kad Čiurlionį daug kas siejo su šiuo miestu: čia dar 1906 m. jo ankstyvieji darbai pirmą kartą patraukė specialistų ir žiūrovų dėmesį, čia po trijų metų, jį, kaip menininką ir muzikantą, aplankė tikra sėkmė". - Rokas Zubovas, profesorius, M. K. Čiurlionio namų Vilniuje direktorius.

Skaityti daugiau...

Algimantas Bučys

Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure viduramžių Europoje

Kodėl po karaliaus Mindaugo mirties Lietuvos karalystę vadiname kunigaikštyste? Ką viduramžiais reiškė karaliaus ir karalystės titulai? Kaip reikėtų vadinti senosios Lietuvos valdovus ir kodėl mūsų šalies istorikai vengia įvardinti juos karaliais? Kritiškai vertindamas istoriografiją ir remdamasis šaltiniais, literatūrologas Algimantas Bučys knygoje „Lietuvių karaliai ir Lietuvos karalystė de facto ir de jure viduramžių Europoje" siekia išspręsti Lietuvos karalystės „bylą".

Skaityti daugiau...

Nikos Kazantzakis

Graikas Zorba

Viskas jam atrodo kaip stebuklas, ir kiekvieną rytą, kai, pramerkęs akis, pamato medžius, jūrą, akmenis arba paukštį, išsižioja iš nuostabos. „Kas per stebuklas! – sušunka. – Kiek paslapčių slypi medyje, jūroje, akmenyje, paukštyje?"

Skaityti daugiau...

J.K. Rowling

Fantastiniai gyvūnai: Grindelvaldo piktadarystės

Kelionė po burtininkų pasaulį tęsiasi...

Skaityti daugiau...

Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas

Maironio balsai: kūryba, veikla, atmintis

Maironis - viena centrinių lietuvių rašytinės kultūros figūrų, estetinės vertės etalonas ir tautinio bei pilietinio sąmoningumo architektas, į kurį žvalgomasi kaip į pavyzdį, atsinaujinimo, įkvėpimo šaltinį, dvasinį tautinės bendruomenės vienytoją. Jo kūryba deklamuojama, giedama, perfrazuojama politikų, aktorių ir kitų viešųjų oratorių, įtraukta į mokyklinius elementorius ir chrestomatijas, jo romantizuota Lietuvos istorijos interpretacija buvo itin svarbi integruojant tautinės tapatybės dėmenis.

Skaityti daugiau...