Danguje kitaip

Romanas pagal keistuolio savamokslio, tremtinio Kazimiero Skebėros prototipą.

Pagrindinio personažo Kazimiero Bilskaus prototipas – keistuolis savamokslis, tremtinys Kazimieras Skebėra. Tai gamtos vaikas, jo aistra – moterys ir knygos, net ir jo melas – greičiau žaidimas. Jį supa kur kas didesni melagiai ir aferistai, dažnai užimantys aukščiausius postus valstybėje. Rašytojas praskleidžia pažeidžiamas teisingumo utopijas ir galingus melo, išdavystės, prievartos mechanizmus, groteskiškai transformuoja dabarties medžiagą. Danguje neturėtų būti hierarchijos, bet ir ten Pulkininkas trina rankas: „Kai mes ėmėm į dangų Palemoniją…“ Rašytojas, išleidęs per dvylika knygų realistiniu stiliumi, šiuo romanu stebina skaitytojus menine išmone.

„Kai tik Aukštybėse pasklinda kokia žinia apie Naujosios Karalystės, tai yra Palemonijos, svarbesnę veiklą. Perkūno tėvonijoje prasideda sujudimas. Per akimirką susibėga visi Dangaus gyventojai – ir žyniai, ir pranašai, ir buvę Laisvės kovotojai, ir visi visi, kam rūpi žemiškieji reikalai – susispiečia prie dangakraščio briaunos ir valandų valandas tylomis vėpso apačion.
Ypač tais atvejais, kai įvykis būna nekasdienis, o šiuokart taip ir yra: karaliaus Palemono Antrojo vainikavimas, naujos vyriausybės tvirtinimas, ES programos priėmimas, Didvyrių Panteono pašventinimas, kitaip tarus, visaliaudinis festivalis, sutampantis su naujojo tūkstantmečio pradžios ceremonijomis.“ – iš ketvirtojo viršelio.

Vytautas Girdzijauskas – Lietuvos rašytojas prozininkas. Pirmuoju kūrybos laikotarpiu daugiausia gvildeno asmenybės ir bendruomenės santykius, vaizdavo techn. inteligentiją. Vėlesniuose romanuose labiau gilinosi į individo dvasinės saviraiškos, dorovinio atsparumo, tautinės rezistencijos reiškinius. Prozai būdinga stilistinė įvairovė, polinkis į analitiškumą. Paskelbė esė, dokumentinės prozos, publicistikos, recenzijų.

Autorius: Vytautas Girdzijauskas
Išleidimo metai: 2013