Fatum

Vienos originaliausių šiuolaikinės lietuvių literatūros kūrėjų – rašytojos ir dailininkės Jolitos Skablauskaitės novelių ir apsakymų knyga „Fatum“ atveria gilius, antgamtinių jėgų valdomus, žmogaus protui nesuvokiamus pasaulius.
„Fatum“ – knyga, išleidžiama jau po rašytojos mirties, rašyta bene tris dešimtmečius ir neįtikėtinai tiksliai įkūnijanti rašytojos kūrybos idėjas ir savitą stilių. J. Skablauskaitė visuomet žavėjosi ir daug rašė apie kitus pasaulius, kurie pralenkia žmogaus protą, išsiveržia už mūsų suvokimo rėmų. Kitokia tikrovė, kartais menanti pirmykščių civilizacijų brutalumą ir primityvumą, kartais įžengianti į sapnų pasaulį, kuriame siautėja antgamtiškos būtybės – tai tikrovė, kurios duris skaitytojams atveria J. Skablauskaitė.

Knygoje „Fatum“ (lotyniškai „fatum“ reiškia likimą) – į mūsų pasaulį veržiasi tokios būtybės kaip velniažmogiai, harpijos, žmogiapaukščiai, dvergai, jie skleidžia savo velniškus kerus ir sukelia nelaimes, atneša mirtį.
Visai Jolitos Skablauskaitės kūrybai būdinga ryški maginė pasaulėjauta, neaiški riba tarp tikrovės ir fantazijos, joje gausu mistinių potyrių, sapnų ir regėjimų. Veikėjai pasaulį dažnai suvokia per garsus, kvapus, spalvas. Kraštovaizdžiai nejučia pereina į veikėjų jausmus. Veikėjai valdomi griaunančių aistrų (meilės, neapykantos, keršto, kaltės) dramatiškai slysta į mirtį, kupiną šiurpaus siurrealistinio grožio.
Jolita Skablauskaitė (1950–2018) – lietuvių poetė, rašytoja, dailininkė. Septynių romanų, kelių apysakų ir apsakymų knygų bei poezijos rinkinio autorė. Jos kūriniuose daug slėpiningų įvykių, vizijų, pojūčių, seksualinių fantazijų.
J. Skablauskaitė baigė menotyrą Vilniaus dailės akademijoje. Yra surengusi keletą parodų. Gyveno Kaune, o nuo 1987 m. – Vilniuje. Vasaras leisdavo gimtinėje, Kuisiuose, Joniškio rajone. Ten ir parašė didžiąją dalį savo kūrinių.
Pirmoji knyga „Tik šviesūs paukščiai naktyje“ išėjo 1986 m., už ją autorė buvo apdovanota Antano Jonyno premija. 1998 m. už romaną „Mėnesienos skalikas“ apdovanota Žemaitės literatūrine premija. 2010 m. romanas „Sado sindromas“ nominuotas Metų knygos rinkimuose suaugusiųjų prozos kategorijoje. Romanų siužetai – painios meilės istorijos su trilerio, detektyvo elementais. J. Skablauskaitė iliustravo visus savo apsakymų rinkinius ir romanus (išskyrus pirmąją knygą).
Pagal J. Skablauskaitės knygas „Tik šviesūs paukščiai naktyje“ ir „Liūnsargių moteris“ režisierius Algimantas Puipa sukūrė kino filmus „Žuvies diena“ ir „Žaibo nušviesti“.

Autorius: Jolita Skablauskaitė
Išleidimo metai: 2018