
Paroda „…iš tų Druskininkų aš atsivešiu saulę….“
Mikalojus Konstantinas Čiurlionis – vienas žymiausių Lietuvos menininkų, kompozitorius ir dailininkas, kurio kūryba sujungė muziką ir dailę į vientisą filosofinį pasaulėvaizdį. Tačiau už jo talento slypėjo ir stiprios, įkvepiančios moterys iš jo šeimos. Motina, seserys, žmona – kiekviena iš jų skirtingai, bet svariai prisidėjo prie jo asmenybės formavimosi. Be jų palaikymo ir rūpesčio, galbūt šiandien nebūtume pažinę tokio unikalaus menininko ir jo neįkainojamos kūrybos.
Motina – Adelė Marija Magdalena Radmanaitė-Čiurlionienė buvo stipri, bet kartu ir švelni asmenybė. Ji palaikė sūnaus talentą, skatino jo muzikinius gabumus ir prisidėjo prie jo išsilavinimo. Mikalojus Konstantinas Čiurlionis iš motinos paveldėjo vidinį jautrumą, mistinį pasaulio suvokimą bei meilę gamtai.
Mikalojaus Konstantino Čiurlionio seserys taip pat buvo menui artimos sielos. Jadvyga Čiurlionytė – etnomuzikologė, menotyros daktarė, profesorė, visuomenės veikėja, dirbusi su broliu, jo kūryboje įžvelgusi ypatingą talentą. Ji rinko, saugojo ir skleidė jo palikimą, rūpinosi brolio kūrybos išsaugojimu.
Valerija Čiurlionytė – muziejininkė, kultūros veikėja, aktyviai prisidėjo prie brolio kūrybos tyrinėjimo ir atminimo puoselėjimo. Pagrindinis jos nuopelnas – brolio paveikslų apsauga nuo sunaikinimo, Čiurlionių namų memorialinio muziejaus Druskininkuose įkūrimas.
Žmona – Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė buvo ne tik jo mylima moteris, ji buvo jo dvasinė bendramintė, skatino jo kūrybini augimą. Po vyro mirties savo gyvenimą skyrė jo atminimo išsaugojimui.
Parodoje eksponuojami leidiniai išleisti 1969 – 2016 metais. Tai Vytauto Landsbergio sudaryta ir parengta knyga ,,M. K. Čiurlionis. Laiškai Sofijai“, ,,Visas Čiurlionis“, Mildos Mildažytės-Kulikauskienės sudaryta knyga ,,Sesers rūpestis“, Jadvygos Čiurlionytės ,,Atsiminimai apie M. K. Čiurlionį“, Viktorijos Daujotytės ,,Sofija“, Adelberto Nedzelskio sudaryta knyga ,,Valerija Čiurlionytė-Karužienė“ ir kt.
Paroda veiks iki birželio 28 d.