Liepos 6 – ąją švenčiame pirmojo suvienytos Lietuvos valstybės valdovo, kunigaikščio Mindaugo vainikavimo karaliumi šventę – Valstybės dieną. Šia gražia proga, šventės išvakarėse liepos 5d., druskininkiečiai ir bei miesto svečiai buvo kviečiami į parodos „Viduramžių Lietuvos valdovai“ ir pagal tą kolekciją išleistos Tomo Baranausko, Ingos Baranauskienės ir Artūro Slapšio knygos „Viduramžių Lietuvos viešpačiai“ pristatymą Druskininkų viešojoje bibiotekoje.
Renginyje dalyvavo paveikslų autorius, dailininkas Artūras Slapšys, istorikai Inga ir Tomas Baranauskai, Mokslo ir enciklopedijų leidybos centro mokslinių leidinių redakcijos vedėja Irena Stankevičienė, Kauno Įgulos karininkų ramovės viršininkas mjr. Donatas Mazurkevičius ir kolekcijos iniciatorius ir mecenatas druskininkietis bendrovės „Žaliasis kampas“ direktorius Antanas Gedvilas.
Renginio pradžioje buvo giedama Tautinė giesmė. Bibliotekos direktorė Laima Žėkienė susirinkusius miesto gyventojus ir svečius pasveikino su Valstybės diena. ,,Semkimės stiprybės iš tūkstantmetės valstybės praeities, branginkime savo Tėvynę, kurioje gyveno mūsų protėviai , kurioje gyvename ir mes. Savo idėjomis, darbu kurkime dabartį ir ateitį‘‘ – kalbėjo direktorė. Ji džiaugėsi, kad knygos „Viduramžių Lietuvos viešpačiai“ pristatymas yra puiki proga pažvelgti į Lietuvos istoriją.
Kolekcijos iniciatorius ir mecenatas A. Gedvilas papasakojo, kad prieš trejetą metų parodoje pamačius Artūro Slapšio tapytus paveikslus kilo mintis įamžinti savo gimtinės Karšuvos ir Žemaitijos kunigaikščius, todėl jis pasiūlė dailininkui nutapyti šio krašto valdovų portretus. Vėliau Artūras Slapšys nutapė dar penketo Lietuvos kunigaikščių portretus. Šie portretai patiko istorikams Tomui ir Ingai Baranauskams, todėl jie pasiūlė nutapyti ir kitų Lietuvos kunigaikščių portretus, pateikė apie juos surinktą istorinę medžiagą.
Dailininko Artūro Slapšio kolekciją sudaro 45 nutapyti Lietuvos kunigaikščių, kunigaikštienių ir karo vadų portretai. ,,Niekas nebuvo nutapęs visų XIII-XV a. Lietuvos valdovų, įskaitant tokius mažai žinomus kaip Butigeidis ar Daumantas. Artūras Slapšys tai padarė pirmasis, ir dar daugiau – jis nutapė ne tik didžiuosius, bet ir svarbesnius jiems pavaldžius kunigaikščius, kai kuriuos taip pat – pirmą kartą‘‘- kalbėjo istorikas Tomas Baranauskas.
Mjr. Donatas Mazurkevičius teigė, kad „pirmą kartą yra nupiešta visa Lietuvos valdovų-viešpačių plejada, apimanti net 300 metų laikotarpį. Ir tai padaryta vieno žmogaus, todėl matosi vientisumas, kokia ir turi būti istorija. Lietuva vystėsi nuo genties, genčių sąjungos iki Karalystės ir net Imperijos Iškilius dalykus gali padaryti tik iškilūs ir veržlūs žmonės, tokie kokie buvo mūsų valdovai – Lietuvos viešpačiai, jie verti įamžinimo ir įprasminimo.“
Renginio pabaigoje bibliotekos direktorė Laima Žėkienė dėkojo renginio svečiams ir dalyviams, palinkėjo būti stipriems ir tvirtiems kaip Mindaugo Lietuva, nusilenkti valstybei, kuri prasidėjo tarp Žemaitijos kalvų ir Aukštaitijos lygumų, tarp derlingų Sūduvos krašto žemių ir smėlėtų Dzūkijos šilų.