Liepos 27 d. viešojoje bibliotekoje vyko tarptautinio menų festivalio „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ literatūrinė-muzikinė popietė Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės gimimo 130-osioms metinėms paminėti. Renginio metu meno filosofė, daktarė Nida Gaidauskienė ir daktarė Eglė Kačkutė pristatė Viktorijos Daujotytės monografiją „Sofija“, renginį vedė muzikologas Vaclovas Juodpusis, muzikinę programą atliko LPS Druskininkų miesto bendrijos „Bočiai“ moterų vokalinis ansamblis „Druskelė“. Popietėje dalyvavo bei prisiminimais dalinosi Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės anūkė Dalia Zubovaitė-Palukaitienė.
Dr. N. Gaidauskienė – Lietuvos kultūros tyrimų instituto darbuotoja, knygų čiurlionistikos tema sudarytoja. Dr. Eglė Kačkutė – Vilniaus universiteto lektorė, tyrinėjanti tokias temas, kaip lyginamoji moterų literatūra, psichologinė feminizmo teorija ir kt. Jos kartu išsamiai ir įžvalgiai susirinkusiems pristatė monografiją ,,Sofija‘‘. Buvo nagrinėjama Sofijos Čiurlionienės-Kymantaitės gyvenimas, lemtinga pažintis su Mikalojum Konstantinu Čiurlioniu, savo vyru ir didžiąja gyvenimo meile, po kurio mirties taip ir nebeištekėjo, o vestuvinius abiejų žiedus nešiojo visą likusį gyvenimą. Skambėjo jausmingos ir meniškos ištraukos iš M. K. Čiurlionio ir Sofijos laiškų vienas kitam. Renginio pranešėjos kalbėjo apie Sofijos veiklos svarbą Lietuvos socialiniam gyvenimui. Ji – viena pirmųjų moterų Lietuvoje pradėjusių kovoti dėl vyrų ir moterų lygybės. Pasak monografijos autorės Viktorijos Daujotytės „visą gyvenimą Sofija dirbo kartu su vyrais ir moterimis, jautė pamatinę žmonių lyčių lygybę“. Sofija buvo Lietuvos delegacijos Ženevoje prie Tautų Sąjungos socialinių reikalų komisijos narė, atstovavo Lietuvos moterims tarptautiniuose suvažiavimuose, taip pat buvo vyriausioji Lietuvos skaučių vadė, aktyviai dalyvavo kitose visuomeninėse veiklose.
Dr. N. Gaižauskienė ir dr. E. Kačkutė pristatė tekstus, atskleidžiančius Sofijos artimus ir šiltus santykius su dukra, kuri, pasak pranešėjų, jai buvo ir draugė, ir dukra, ir užtarėja. Šia tema pasisakė ir Sofijos anūkė Dalia Zubovaitė-Palukaitienė, o paklausta kokią svarbiausią pamoką perdavė močiutė mamai ir jai, atsakė, kad begalinis atsidavimas ir meilė antrajai pusei, už kuriuos susilauki grįžtančios meilės ir gerumo bangos. Ypatingą šilumą skleidė Dalios Zubovaitės-Palukaitienės prisiminimai apie močiutę ir mamą, jos įžvalgos apie Sofijos gyvenimą. Renginio nuotaiką kūrė moterų vokalinis ansamblis „Druskelė“ atlikdamas harmonizuotas lietuvių liaudies dainas, meno vadovė – Nijolė Vindbergienė.
Tarptautinį menų festivalį „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“ remia Lietuvos muzikų rėmimo fondas ir Druskininkų savivaldybė.

Druskininkų savivaldybės viešosios bibliotekos informacija