Auksinės šaknys

Kvapą gniaužiantis Ganos ir JAV rašytojos Yaa Gyasi romanas „Auksinės šaknys“ pasakoja dviejų seserų skirtingas gyvenimo istorijas. Tai neįtikėtiną emocinę jėgą skleidžiantis pasakojimas. Rafinuota kalba parašyta istorija, kupina nenumaldomo liūdesio ir pamažu besiskleidžiančio grožio. Tai knyga, kuri įamžina jėgas formuojančias ne tik šeimų, bet ir tautų gyvenimus.

Efija ir Esė – netikros seserys, gimusios skirtinguose Ganos kaimeliuose XVIII amžiuje. Efija ištekinama už pasiturinčio anglo ir patogiai gyvena ištaigingoje Keip Kosto pilyje. Efija net nežino, kai jos sesuo Esė įkalinama tos pačios pilies požemiuose, o vėliau parduodama kartu su tūkstančiais kitų vergų Aukso pakrantėje, kurioje klesti vergų prekyba. Esė atsiduria Amerikoje, kur ir jos vaikai bei anūkai augs vergijoje.
Viena knygos „Auksinės šaknys“ linija seka Efijos palikuonis ir šimtmečius trunkančius karus Ganoje. Kita pasakoja apie Esės ir jos vaikų gyvenimą Amerikoje. Medvilnės plantacijos Misisipėje, pilietinis karas, anglių kasyklos Alabamoje, džiazo klubai ir XX amžiaus šėlsmas Harleme. Kaip laikas ir jo atnešti pokyčiai veikia žmonių gyvenimus? Kokią įtaką savo gyvenimui turime mes patys?
„Auksinės šaknys“ pasakoja septynių kartų istoriją ir aprėpia tris žemynus. Tai intymus pasakojimas apie sielvartą ir džiaugsmo paieškas, apie žmonių likimus, kuriuos labiausiai keičia laikas, aplinkybės ir tik labai nedaug jie patys. Pasakodama apie kelių kartų žmones autorė aprėpia didelę pasaulio istorijos dalį ir užčiuopia iš kartos į kartą paveldimus jausmus, baimes ir lėtą gijimą nuo patirtų skriaudų.
„Perskaičius knygą suvoki ir negailestingą vergovės realybę, ir didžiulę emocinę žalą, kuria pažymėtos ištisos kartos, ištisi šimtmečiai.”
New York Times
„Kupinas atjautos… Yaa Gyasi nuskriaustosioms ir nuskriaustiesiems suteikė kaip reta herojišką balsą“.
NPR
Yaa Gyasi (g. 1989) gimė Ganoje, o augo Hantsvilyje, Alabamoje. Stanfordo universitete baigė anglų kalbą, mokėsi kūrybinio rašymo Ajovos universitete. Jos debiutinis romanas „Auksinės šaknys“, kurį parašė būdama vos 26-erių, buvo įkvėptas kelionės į Ganą. Gimtąją šalį ji aplankė 2009 metais, pirmą kartą nuo tada, kai dar būdama vaikas išvyko su tėvais. Romanas pelnė daugybę apdovanojimų, tarp jų PEN/Hemingway Award ir American Book Award ir yra išverstas į daugiau nei 25 kalbas.
Iš anglų kalbos vertė Gabrielė Gailiūtė-Bernotienė

Autorius: Yaa Gyasi
Išleidimo metai: 2018