Darius ir Girėnas

Edmundas Jasiūnas

Ypatingas proginis leidimas.
Tai atnaujintas ir pastarojo trisdešimtmečio įdomiaisiais faktais (nuo Jurgio Kairio rekordų iki Aurimo Valujavičiaus plaukimo per Atlantą) bei retomis nuotraukomis papildytas milžiniškas leidinys dviem kalbomis (lietuvių ir anglų), kurį pirmasis surinko ir išleido išeivijos aviatorius Edmundas Jasiūnas.
Šis proginis numeruotas (1 iš 2000 egz.) riboto tiražo leidimas bus papuoštas specialiais metalo kampais su Gediminaičių stulpais ir trispalve juostele.
Žygdarbis, kuris suvienijo Lietuvą.
1933 liepos 15 dieną vienmotoriu lėktuvu pakilę iš Niujorko istoriniam skrydžiui į Kauną, tuometinę laikinąją Lietuvos sostinę, du Amerikos lietuviai Steponas Darius ir Stasys Girėnas per 37 valandas įveikė daugiau nei 6400 kilometrų, tačiau sudužus lėktuvui tragiškai žuvo likus vos 650 kilometrų iki Kauno, Soldino miške, tuometinėje Vokietijos teritorijoje (dabar Lenkija).
Jų siekis buvo apjungti dvi Lietuvas – jaunąją savo Tėvynės valstybę ir „Lietuvą Amerikoje“, kur gyveno beveik milijonas išeivių. Nors jų lėktuvas sudužo, o pilotai už savo svajonę sumokėjo gyvybėmis, žygdarbis iki šių dienų vienija Lietuvą – kiekvienas, net ir vaikas, ir dabar puikiai žino, kas buvo Darius ir Girėnas, ir kokia tvirta yra lietuvio, pasiryžusio žygdarbiams, dvasia.
Nežinomi faktai ir retos nuotraukos.
Išeivijos visuomenės veikėjas, inžinierius ir aviacijos entuziastas E. Jasiūnas, 77-ųjų „Lituanicos“ skrydžio metinių proga su konstuktoriumi Vladu Kensgaila simboliškai užbaigęs mašrutą Kaunas-Soldinas-Kaunas su pastarojo pagaminta tikslia „Lituanicos“ kopija, pirmą kartą albumą „Darius ir Girėnas“ išleido 1983 metais, Čikagoje, už dešimtmečio papildęs ir atnaujinęs – Lietuvoje. Kruopščiai parengtame albume – šimtai įdomių ir retų nuotraukų apie pasiruošimą skrydžiui, pilotų gyvenimą Amerikoje, galop – jų žūties ir tolesnio atminimo įamžinimas.
Po trijų dešimtmečių šis retas didelio formato leidinys lietuvių ir anglų kalbomis, išleidžiamas leidyklos OBUOLYS ir Lietuvos aviacijos muziejaus bendromis pajėgomis, kruopščiai įamžins ir visus naujus faktus bei įvykius, papildžiusius „Lituanicos“ istoriją ir atminimą per pastaruosius 30 Nepriklausomybės metų, taip pat ištaisys kai kurias faktines ankstesnio leidimo klaidas.