Himalajai

„Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“ teisininko, signataro Algirdo Kumžos pirmoji knyga. Šis n‌aujas kelionių kalnuose atsiminimų leidimas papildytas naujais liudijimais ir įžvalgomis iš penkiolikos metų perspektyvos.

Šis dienoraštis – tarsi suvenyras iš ekspedicijos į Sisia Pangmą, vieną aukščiausių pasaulio viršūnių Himalajuose. Algirdas Kumža šią knygą vadina nuotykių romanu, tačiau visi jos personažai ir įvykiai nesumeluoti ir tikri. Jis rašė triukšmingose Katmandu kavinėse, į Tibetą lėtai ropojančiuose autobusuose ir kalnų viršūnėse, atsirėmęs į akmenis, ledą ar įklimpęs sniege.

Sąsiuvinio, vėliau tapusio knyga „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“, jis nepaliko net artėjant prie „mirties zona“ vadinamo 8 kilometrų aukščio. Net ir tada Algirdas Kumža išsitraukdavo liniuotą užrašinę ir tamsoje pasižymėdavo bent kelis žodžius. Jis tikina siekęs atkurti autentišką žygio atmosferą ir neprasimanęs nebūtų įvykių. Šios knygos tikslas – išgirsti dundančias lavinas, regėtų besiveriančias ledo properšas ir nuo deguonies stygiaus pajusti ausyse spengimą. Keliautojas kviečia kartu su juo užkariauti viršukalnę.

Nuo ekspedicijos į Sisia Pangmą praėjo daugiau nei penkiolika metų. Ką autorius ir knygos herojai patyrė per šį laiką? Antrasis „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“ leidimas papildytas naujais pasakojimais, gausiai iliustruotas nuotraukomis iš šios ir kitų autoriaus kelionių.

Atlikėjas Algirdas Kaušpėdas prisimena esąs vienas iš Algirdo Kumžos meilės kalnams kaltininkų. Būtent jis prieš du dešimtmečius pakvietė bičiulį į kelionę į Nepalą. Anot Kaušpėdo, Kumža įsimylėjo Himalajus, atvėrusius dvasinius ir kūniškus horizontus. Istorikas prof. Alfredas Bumblauskas juokauja, kad Algirdas Kumža pats kilęs iš „žemaitiškų Himalajų“ krašto – nuo Varnių ir Medvėgalio. Jis lygina Algirdą Kumžą su kitais žemaičių alpinistais – Pamyrą aprašiusiu Bronislovu Grombčevskiu ir Japonijos kalnynus pažinusiu Bronislovu Pilsudskiu. Anot profesoriaus, „Himalajai. Vienos ekspedicijos dienoraštis“ – tai intriguojantis nuotykių romanas, atveriantis Himalajų platybes.

Algirdas Kumža – teisininkas, Kovo 11-osios akto signataras. Šiandien jis užsiima verslu ir populiarina Lietuvoje kuksando kvėpavimo techniką. Per savo karjerą išbandė žurnalisto, politinio konsultanto ir ambasadoriaus darbą. Viename interviu yra minėjęs, kad alpinizmas jo gyvenime atsirado kaip atsakas į užklupusią vidurio amžiaus krizę.

Autorius: Algirdas Kumža
Išleidimo metai: 2019