Klajūnai

„Klajūnai“ – nauja suomių detektyvų autorės Kati Hiekkapelto knyga ir trečioji serijos apie detektyvę Aną Feketę dalis.

Kaip niekuo neišsiskiriantis nusikaltimas Balkanuose susijęs su Anos šeimos istorija? Ir kodėl žudikas vis dar laisvėje, o už grotų ilgus metus sėdi nekaltas žmogus?

Praeities kamuojama Ana Faketė grįžta į savo gimtąjį miestą Serbijos pasienyje. Šventės metu kažkas pavagia jos rankinę. Jau kitą dieną vagis randamas negyvas. Policijos abejingumas ir nenoras imtis tyrimo Aną nustebina ir suerzina. Anai neteks mėgautis atostogomis, nes ji pasiryžta pati imtis tirti žmogžudystę.

Kuo labiau Ana gilinsis į tai, kas vyksta miestelyje, tuo daugiau klausimų jai iškils – kaip upės pakrantėje rastas žmogus susijęs su jos tėvo mirtimi? Kodėl buvęs policininkas Kovakas ir žvejys Nagis atkalbinėja ją nuo tyrimo? Kodėl jos motina nenori kalbėti apie praeitį? Kiekvienas iš jų turi savo paslapčių ir motyvų, todėl Anai bus ypač sunku atskirti, kuo ji gali pasitikėti, o kas žaidžia melo žaidimą.

Anos atskleistos žinios galbūt sužeis jai širdį ir sukels mirtiną pavojų – tačiau ji pasiryžusi nepalikti neatskleistų paslapčių. Kita vertus, galbūt nedideliame miestelyje kai ką tiesiog būtina nutylėti…

„Klajūnai“ išsamiai perteikia vietovės, kurioje vyksta veiksmas, atmosferą – miestelio aikštė, upės pakrantė, aplink upę išsidėstę kaimai ir gyvenvietės, čia gyvenančių žmonių bendruomenė bei jų tarpusavio santykiai. Į vientisą pasakojimą susijungs viskas – atšiaurus policijos elgesys ir romų bendruomenės kasdienybė, vengrų tautinės mažumos ir į Europos Sąjungą keliaujantys migrantai.

Suomių rašytojos Kati Hiekkapelto romanas „Klajūnai“ nagrinėja aktualias Vidurio Europos problemas ir senų nesutarimų paliktus randus, susiedamas juos su pabėgėlių krize, kuri atkartoja pačios Anos likimo istoriją. Ji dešimto dešimtmečio pradžioje pati iš griūvančios Jugoslavijos su šeima pabėgo į Suomija – ją dar ir šiandien kamuoja vidinis tapatumo konfliktas.

„Trečiojoje knygoje Kati Hiekkapelto pasakoja dar vieną puikią istoriją – sukrečiantis ir jautrus šiaurietiško trilerio žanras keliauja į Balkanus. „Klajūnai“ žymi tiek autorės, tiek jos kuriamos herojės raidą, taip pat ir brandą bei drąsą imtis aktualių politinių ir socialinių temų. Tai daroma elegantiškai ir literatūriškai, o veikėja palaipsniui sužino vis daugiau apie savo asmenybę, savo šaknis ir išmoksta nugalėti nuolat jaučiamą susvetimėjimą.“

Crime Review

„Klajūnai“ – tai trečioji serijos knyga apie Aną Feketę – jauną Jugoslavijos vengrę, dirbančią Suomijos policijoje – ir jos kriminalinių nusikaltimų tyrimus (pirmoji – „Kolibris“ („Sofoklis“, 2018), antroji – „Bejėgiai“ („Sofoklis“, 2019). Kūrinys įtrauktas į prestižinių „Petrona“ apdovanojimų, skiriamų geriausiems Skandinavijos detektyvams, trumpąjį sąrašą. Serijos autorė Kati Hiekkapelto (g. 1970) yra viena labiausiai pripažintų šiuolaikinių detektyvų rašytojų Suomijoje.

Iš suomių kalbos vertė Simona Dobrovolskytė

Autorius: Kati Hiekkapelto
Išleidimo metai: 2019