Kryžkelės

Jonathan Franzen

Jam derėjo santūriai tai iškęsti, bet juodomis dienomis nesusilaikydavo nedaręs to, dėl ko paskui gailėdavosi. Net, galima sakyti, darydavo būtent tam, kad vėliau gailėtųsi. Tik degdamas iš gėdos ir vienumoje kęsdamas pažeminimą vėl pajusdavo Dievo malonę.

Jonathanas Franzenas (g. 1959 m.) – garsus šiuolaikinis amerikiečių rašytojas, kurio kūryba 2022 m. buvo įvertinta prestižine Thomo Manno premija, o lietuvių skaitytojams jau pažįstamas romanas „Pataisos“ apdovanotas JAV nacionaline knygų premija. „Kryžkelės“ – pirmoji šiuo metu rašomos trilogijos dalis, įvedanti skaitytojus į trijų kartų likimus aprėpiančią šeimos dramą. Vos pasirodęs JAV romanas tapo tikra sensacija, pateko į The Washington Post, TIME, The Guardian, The Telegraph geriausių metų knygų sąrašus, o amerikiečių kino kompanija pagal jį stato serialą.

Romano pasakojimas prasideda Čikagos priemiestyje 1971 m. Veiksmo fone – Vietnamo karas, protestai, pilietinių teisių judėjimo atgarsiai. Veiksmo centre – byrančios šeimos santykių saga. Visi Hildebrantų šeimos nariai išgyvena asmeninio gyvenimo krizes. Tėvas – pastorius Rasas – kovoja su aistra parapijietei ir baime netekti autoriteto tikinčiųjų bendruomenėje. Jo žmona Marion psichologės kabinete atsigręžia į kruopščiai nutylėtą savo praeities etapą. Gyvenimo kryžkeles prieina ir vyriausieji Hildebrantų vaikai: Klemas nusprendžia mesti studijas ir pradėti karo tarnybą Vietname, Bekė gauna netikėtą palikimą, kuris įžiebia namiškių nesantarvę, o Peris nebesusivaldo ir vis labiau įninka į narkotikus.

„Kryžkelės“ atveria duris į Hildebrantų kasdienio gyvenimo užkulisius ir atskleidžia slapčiausias jų mintis. Meilė, neištikimybė, tiesos paieškos ir ribinės psichikos būsenos – analizuodamas šeiminius ryšius J. Franzenas užčiuopia sukrečiančias žmogiškas patirtis ir kuria nepamirštamus psichologinius portretus.