Mano šeima europiečiai

Švedų žurnalistės Karin Bojs knyga „Mano šeima europiečiai“ sužavės visus besidominčius genealogija. Tai įdomi Europos ir jos tautų istorija, kuri papasakota per genetinį palikimą bei pasitelkus naujausius archeologinius radinius.

Karin Bojs savo šeimos mažumą ypač aštriai suvokė per savo mamos laidotuves. Ji nepažinojo net senelių, o tuo labiau nieko nežinojo apie dar ankstesnes kartas. Gedėdama mamos autorė nusprendė pasidaryti DNR tyrimus ir tokiu būdu daugiau sužinoti apie save, šeimos ryšius ir santykius su visuomene. Ji itin gilinosi į savo DNR sekos nustatymo procesą taip tapdama savotiško eksperimento dalimi. Stebėtina, bet autorė sugebėjo atsekti savo šeimos liniją iki priešistorinių laikų.

Tyrimo metu autorė bendravo su dešimtimis mokslininkų, dirbančių genetinių tyrimų srityje. Autorės pasakojimas apima visą Europą, knygoje kalbama apie centrinės Vokietijos neandartaliečius, Prancūzijoje gyvenusius senovės žmones. Autorė aplankė senovinius išpieštus urvus, kai suprato, kad tiesioginiai jos protėviai gyveno toje vietovėje. Taip pat rašytojos DNR analizė atskleidė, kad jos genome yra samių genetinė medžiaga.

„Mano šeima europiečiai“ nėra knyga vien tik apie autorės giminės liniją. Tai Europos tautų istorija. Šiuolaikinės technologijos ir nauji metodai leidžia atsekti savo protėvių kilmę. Autorė teigia, kad DNR gali padėti suprasti ankstesnių kartų patirtis bei paveldėtus tokius dalykus, kaip identitetas ar sveikata. Knyga vaizdžiai parodo, kaip pasitelkus mokslą galima atskleisti įdomias žinias. Pvz., sužinoti, kada rastos seniausios adatos ar pirmą kartą išvirtas alus. Taip pat rašytoja paliečia ir etines genetinių tyrimų temas.

Karin Bojs gimė 1954-tais metais, Švedijoje. Gotenburgo universitete ji studijavo žurnalistiką. Autorė daugiausiai rašo mokslo tema ir ne vienus metus dirbo Švedijos leidinio „Dagens Nyheter“ mokslo skilties redaktore. Žurnalistė parašė keturias mokslo populiarinimo knygas. Geriausiai skaitytojų ir kritikų įvertinta – „Mano šeima europiečiai“. Už šią knygą Karin Bojs 2015-tais metais gavo prestižinį Švedijos literatūrinį apdovanojimą – Augusto premiją.

Karin Bojs gyvena Stokholme, gražioje vietoje su vaizdu į ežerą, tačiau labiausiai mėgsta leisti laiką sodyboje, kur augina bites, gamina sidrą ir prižiūri orchidėjų pievą.

Iš švedų kalbos vertė Elena Kosaitė-Čypienė

Autorius: Karin Bojs
Išleidimo metai: 2020