Ri Džinė

Nauja Man Asian literatūros premija apdovanoto romano „Prašau, pasirūpink mama” autorės knyga!

Naujasis Man Asian literatūros premijos laimėtojos Shin Kyung-sook romanas nukelia į XIX amžiaus pabaigos Korėją, paskutinius Čosono karalystės metus. Tikrais įvykiais paremtame pasakojime viena ryškiausių Korėjos rašytojų, Lietuvos skaitytojams pažįstama iš romano „Prašau, pasirūpink mama”, meistriškai piešia Ri Džinės – našlaitės, sužavėjusios karalienę ir tapusios rūmų šokėja, – portretą bei pasakoja tragišką jos likimą.

Į Čosono karalystę paskirtas Prancūzijos pasiuntinys Kolenas de Plansi iš pirmo žvilgsnio įsimyli rūmų šokėją ir, net žinodamas, jog ši iki gyvenimo pabaigos liks verge, prisipažįsta karaliui apie savo jausmus ir gauna leidimą ją vesti. Po kelerių metų Ri Džinė drauge su Kolenu palieka nuo pasaulio visiškai užsidariusią Korėją ir atvyksta į Paryžių, kur tvyrant la belle époque atmosferai gyvena laisvos moters gyvenimą, kartu su čia studijuojančiu korėjiečiu į prancūzų kalbą verčia ir leidžia Čosono literatūrą. Tačiau tėvynės ilgesys kelia skausmą ir kančias. Deja, sugrįžimas į pavydo ir intrigų persmelktus rūmus ne tik nesuteikia palengvėjimo, bet ir tampa tragiškas.

Ri Džinės istoriją Shin Kyung-sook perskaitė prieš šimtą metų išleistoje knygoje apie Čosono karalystę. Vos į pusantro puslapio sutalpintas tragiškas likimas ją tiesiog užvaldė. Ri Džinės pėdsakų rašytoja bandė aptikti ir Paryžiuje, ir Korėjoje. Tačiau nors diplomato gyvenimą buvo galima atkurti iš nuotraukų ir dokumentų, Ri Džinės žymę lyg kas būtų ištrynęs. Tad talentingai pasakotojai teko rašyti ne biografiją, o istorinių detalių kupiną jautrų romaną.

„Na, o dabar tą moterį, kuri gyveno prieš šimtą metų, praėjus šimtui metų vėl paleidžiu į šį pasaulį. Ri Džine… Tikiuosi, kad būsi mylima žmonių ir jie tavęs nebepamirš.”

Shin Kyung-sook

Apie autorę

Shin Kyung-sook (Šin Kiongsuk) gimė kaimo vietovėje Korėjos pietvakariuose, buvo ketvirtas vaikas didelėje šeimoje. Sulaukusi šešiolikos, persikėlė į Seulą, dienomis dirbo stereoaparatūros fabrike, o vakarais lankė mokyklą. Kai fabriko darbuotojai streikuodavo, ji ant konvejerio juostos pasidėdavo sąsiuvinį ir perrašinėdavo skaitomų knygų ištraukas. Tai buvo pirmieji literatūriniai bandymai. Vėliau Shin Kyung-sook įstojo į Seulo menų institutą, studijavo kūrybinį rašymą. Pirmasis spausdintas jos apsakymas pasirodė, kai buvo 22-ejų. Autorė yra išleidusi 7 romanus, 7 apsakymų ir 3 esė rinkinius. Už kūrybą gavo daugybę apdovanojimų: 1993 metais įvertinta Jaunojo šių dienų menininko prizu, 1994 metais – Šiuolaikinės literatūros prizu, 1995 metais – Manhae literatūros prizu, 1997 metais – Dongino literatūros prizu, 2001 metais – Yi Sango literatūros prizu ir kt. 2006-aisiais Prancūzijoje gavo Prix de L’Inaperçu. „Prašau, pasirūpink mama” – šeštasis Shin Kyung-sook romanas (Korėjoje išleistas 1,5 milijono tiražu) ir pirmasis, kuris išverstas į anglų kalbą pasirodė JAV bei Jungtinėje Karalystėje. Už jį autorė gavo Man Asian literatūros prizą, o The New York Times pripažino bestseleriu. Knyga išleista 23 valstybėse: Jungtinėje Karalystėje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir kt. Shin Kyung-sook buvo pakviesta skaityti paskaitų Kolumbijos universitete Niujorke. Vėliau dar keletas jos kūrinių – „Kažkur suskambus mano telefonui” (angl. „I’ll Be Right There”), „Izoliuotas kambarys” (angl. „The Girl Who Wrote Loneliness”), „Ri Džinė” (angl. „The Court Dancer”) – išversta ir išleista JAV, Jungtinėje Karalystėje bei kitose šalyse.

Autorius: Shin Kyung-sook
Išleidimo metai: 2019