Druskininkų savivaldybės viešoji biblioteka vykdo skaitymo skatinimo projektą „Knygų ir kūrybos saloje“. Jis finansuojamas Kultūros rėmimo fondo lėšomis. Projekto metu vyko seminaras, skirtas viešosios bibliotekos, mokyklų bibliotekų, lopšelių-darželių, mokyklų darbuotojams bei tėvams. Jame aktyviai dalyvavo visų minėtų įstaigų darbuotojai. Seminarą vedė M. Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro direktorė A. Augustaitienė, Vaikų literatūros specialistė D. Šakavičiūtė ir Lėlių teatro režisierius, dailininkas R. Driežis. Seminarą pranešimu „Vaikų skaitymo skatinimas šiandien“ pradėjusi A. Augustaitienė kalbėjo, kas vyresnes kartas skatino skaityti ir apie šiandieninę skaitymo situaciją. Ji pateikė sociologinių tyrimų duomenis apie Lietuvos gyventojų skaitymą, kalbėjo apie stipriausius skaitymo konkurentus. Darželis – vienintelė galimybė garsiai vaikams skaityti tekstus, o mokytojui patarė į klasę eiti su tuo metu skaitoma knyga. Lektorė pateikė naujus skaitymo būdus, vienas iš pagrindinių – greitasis skaitymas. A. Augustaitienė seminaro dalyviams pateikė neigiamus veiksnius, įtakojančius skaitymą, kriterijus literatūros atrankai, literatūros konsultantus. Lektorė daug dėmesio skyrė veiksniams, padedantiems ugdyti skaitytoją. Pateikė rekomendacijų įstaigų darbuotojams, kaip tėvus paskatinti skaityti šeimoje. A. Augustaitienė pateikė patarimų, kada pradėti skaityti vaikams, paminėjo su kokiais skaitymo sunkumais vaikai gali susidurti ir kaip galima padėti jiems atsiradus, kokias klaidas daro tėvai. Buvo aptartos knygos pagal vaikų amžių bei mažuosius labiausiai dominančios knygos. Pranešėja pateikė gaires tėvams. Seminaro dalyvius sudomino patarimai skaitytojui, 10 esminių principų, padedančių tapti gerais skaitytojais. Lektorė seminaro dalyviams atvežė knygelių apie skaitymo skatinimą, skirtų tėvams, mokytojams, darželių darbuotojams, bibliotekininkams. Skaitymo skatinimui skirto projekto „Augu skaitydamas“ knygų medžių plakatų, lektorės dėka sulaukė ir jaunieji druskininkiečiai.
Lektorė D. Šakavičiūtė skaitė pranešimą „Šiuolaikinė vaikų literatūra“. Energinga lektorė visus seminaro dalyvius aktyviai įjungė į darbą. Lektorė vardijo ir visiems dalyviams reikėjo prisiminti liaudies kūrybą: prasivardžiavimus, mįsles, minkles, dainas, pasakas, skaičiuotes ir pateikti pavyzdžių. D. Šakavičiūtė kalbėjo apie poezijos knygas, sakė, kad eiliavimo ir deklamavimo malonumą vaikai turi pajusti darželyje. Lektorė atsivežė nemažą krepšį lietuvių ir verstinių knygų pavyzdžių. Aptarė su dalyviais gerus ir prastus knygų tekstus ir iliustracijas (spalvinę gamą, stebuklą, subtilumą, atidą detalėms, mistiką). D. Šakavičiūtė patarė kaip skaityti su vaikais sudėtingesnį tekstą – jį reikia trumpinti, kapoti, išmesti, pakeisti. Dirbantys su knyga žmonės turi orientuotis patys, kaip atsirinkti vertingas knygas ir to mokyti kitus. D. Šakavičiūtė sulaukė daug klausimų iš seminaro dalyvių apie vaikų ir paauglių knygas bei periodiką.
Lektorius R. Driežis pranešimą pradėjo pokalbiu apie teatrą Lietuvoje. Lėlių teatras Lietuvoje tautinių tradicijų neturi. Tik 1936 m. lėlių teatro idėja buvo iškelta S.Ušinsko. Jis su marionetėmis nufilmavo pirmąjį garsinį lietuvišką filmą. Lektorius pademonstravo pavyzdžiais pagrindines klasikines lėlių teatro rūšis: pirštininę, lazdelinę, marionetę, šešėlių teatrą. Dalyviai galėjo apžiūrėti ir patys pabandyti valdyti lėles. Įdomi buvo lėlė iš Vietnamo, šalies, kuri vienintelė turi lėlių teatrą ant vandens ir lėlės vandens paviršiuje vaikščioja kaip žeme. Lektorius kalbėjo kaip paskatinti vaikus skaityti – atėjo reginių laikas, tačiau reginys turi skatinti skaitymą, o ne būti vietoje jo. Pirmiausia reikia namuose išjungti televizorių. Lektorius pateikė auditorijai pavyzdį, kaip iš simbolio galima sukurti personažą – paėmė iš pagaliukų pagamintą „A“ raidę, pridėjo šonuose dvi baltas plunksnas ir visi suprato, kad tai angelas. R. Driežis teigė, kad šiandieniniame pasaulyje pateikti reikia atraktyviai ir su publika dirbti atraktyviai. Režisierius dalyviams parodė Mirioramą – įtaisą, turintį dvi ašis, tarp kurių slenka nupiešto piešinio rulonas ir visa, kas nupiešta suvokiama kaip dokumentinis liudijimas. Piešinio slinkimas ir suteikia atraktyvumą. Kaip pavyzdžius lektorius pateikė nupieštą istoriją, skaitomos knygos įspūdžius, mėgstamiausius personažus ir kt. Slenkant piešinį vaikai iššifruoja save kitame pasaulyje. Visi seminaro dalyviai domėjosi šiuo gana nesudėtingu įtaisu, lektorius davė patarimų, kaip jį pasigaminti paprasčiausiu būdu.
Seminaras buvo informatyvus, davė daug praktinės naudos dalyviams. Buvo pagerinta kultūros ir švietimo srities specialistų kompetencija bei gebėjimai, susiję su skaitymo skatinimu.
Lina Galinienė